Jak obliczyć brutto na netto: Praktyczny poradnik przeliczania wynagrodzeń

Czy myślałeś kiedyś o tym, że wynagrodzenie, którym się tak chwalisz, tak naprawdę nie jest kwotą, która trafia na Twoje konto? Wynagrodzenie brutto różni się znacznie od wynagrodzenia netto, a różnica ta może być spora. Warto zatem zrozumieć, jak dokładnie obliczyć te kwoty oraz jak one się ustalają. W poniższym artykule podamy praktyczny poradnik, który pomoże Ci szybko przeliczyć swoje wynagrodzenie brutto na netto, abyś wiedział, jak duża część Twojej pensji będzie Twoją “własnością”. Zapraszam do dalszego czytania!

Czym różni się wynagrodzenie brutto od netto?

Zacznijmy od tego, jakie są różnice między wynagrodzeniem brutto a netto. Otóż, wynagrodzenie brutto to kwota, które na podstawie umowy o pracę ma otrzymać pracownik za swoją pracę. Jest to kwota, która ma być wypłacona przed potrąceniem wszelkich składek i podatków. Natomiast wynagrodzenie netto to kwota, która ląduje na koncie bankowym pracownika po potrąceniu wszystkich należnych opłat.

Jakie składki i podatki są potrącane z wynagrodzenia brutto?

Teraz, gdy już zrozumieliśmy różnice, przejdźmy do tego, jakie składki są potrącane z Twojego wynagrodzenia brutto, aby otrzymać wynagrodzenie netto. Otóż, w Polsce mamy do czynienia z trzema głównymi potrąceniami, które wpływają na ostateczną wartość wynagrodzenia, jakim jest:
1. Podatek dochodowy (PIT),
2. Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
3. Składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak przeliczać brutto na netto krok po kroku?

Teraz gdy już mamy jasność co do pojęć i dalszych kroków, przejdźmy do właściwego obliczenia i odpowiedzi na pytanie: jak obliczyć brutto na netto? Przedstawiamy siedmiostopniowy poradnik:

1. Sprawdź swoje wynagrodzenie brutto,
2. Oblicz składkę emerytalną (9,76% z wynagrodzenia brutto),
3. Następnie, oblicz składkę rentową (1,5% z wynagrodzenia brutto),
4. Teraz oblicz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9% z wynagrodzenia brutto),
5. Dodaj składki emerytalną, rentową oraz zdrowotną,
6. Odejmij od wynagrodzenia brutto sumę składek, aby uzyskać podstawę do obliczenia podatku dochodowego (PIT),
7. Na koniec, oblicz podatek dochodowy (17% lub 32% od podstawy – zależnie od progów podatkowych, ale pamiętaj, że odliczasz jeszcze 43,76 zł ulgi podatkowej!),
8. Wartość netto to wartość brutto, z której zostały odjęte obliczone składki oraz podatek.

Jak przeliczyć brutto na netto za pomocą kalkulatorów online?

Skoro już wiemy, jak przeliczyć brutto na netto ręcznie, przyjrzyjmy się teraz bardziej praktycznemu rozwiązaniu: kalkulatorom online. Można znaleźć różne narzędzia w Internecie, które w prosty sposób pomagają w przeliczeniu wynagrodzenia brutto na netto. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “kalkulator wynagrodzeń” lub podobną frazę, i z pewnością wyskoczy wiele propozycji. Wtedy wystarczy tylko wprowadzić swoje wynagrodzenie brutto oraz inne parametry, na przykład formę opodatkowania czy ulgi, a narzędzie szybko poda Ci wynik – Twoje wynagrodzenie netto. Pamiętaj jednak, że taki kalkulator to zaledwie narzędzie pomagające, które może nie uwzględniać wszystkich subtelności w danym przypadku.

W praktyce: przeliczanie wynagrodzenia brutto na netto

W artykule dowiedzieliśmy się jak obliczyć i jak się liczy brutto na netto. Istotne okazało się zrozumienie pojęć brutto i netto oraz przeliczenia wynagrodzenia brutto na netto, krok po kroku. Oto najważniejsze informacje:

  • Wynagrodzenie brutto to kwota na podstawie umowy o pracę przed potrąceniem wszelkich składek i podatków.
  • Wynagrodzenie netto to kwota po potrąceniu opłat, która trafia na konto bankowe pracownika.
  • Składniki potrącane z wynagrodzenia brutto to głównie: podatek dochodowy (PIT), składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Obliczenie brutto na netto krok po kroku obejmuje: sprawdzenie wynagrodzenia brutto, obliczenie składek emerytalnej, rentowej i zdrowotnej, obliczenie podstawy podatkowej oraz obliczenie podatku dochodowego (uwzględniając ulgi).
  • Warto wykorzystać kalkulatory online, jak obliczyć brutto z netto, wpisując frazy takie jak “kalkulator wynagrodzeń” czy “obliczenie brutto netto”. Dzięki temu szybko i wygodnie otrzymamy wynagrodzenie netto.

Dzięki tym informacjom każdy może teraz samodzielnie przejść przez proces przeliczania wynagrodzenia brutto na netto, zarówno ręcznie, jak i korzystając z narzędzi online, aby sprawdzić, jak faktycznie zmienia się wartość wypłaty na koncie.

Total
0
Shares
Prev
Czy inwestować w złoto? Poradnik krok po kroku z odpowiedziami na kluczowe pytania

Czy inwestować w złoto? Poradnik krok po kroku z odpowiedziami na kluczowe pytania

Inwestowanie w złoto już od wielu lat stanowi popularną opcję dla osób

Next
Eko-przewodnik: Jak oglądać TVN24go i inne popularne kanały telewizyjne online

Eko-przewodnik: Jak oglądać TVN24go i inne popularne kanały telewizyjne online

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu swoich codziennych działań na

Inne, polecane artykuły w serwisie