TEJ KSIĄŻKI, DO KTÓREJ PRZEPIĘKNĄ OKŁADKĘ , AUTORSTWA MISTRZA ANDRZEJA HEIDRICHA, o którym za chwilę przeczytacie, widzicie powyżej, W ZASADZIE JESZCZE NIE MA. To znaczy jest napisana, opracowana, po korekcie i w okładkę zaopatrzona, ale brakuje środków na jej wydanie, albo też pomysłu na to jak to zrobić, w godnej jakości, a niezbyt wysokim kosztem.

W swojej szufladzie mam wprawdzie jeszcze kilka niewydanych, oprócz dwóch wydanych, pozycji, ale w rankingu priorytetów do publikacji, akurat ta jest teraz numerem 1. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że właśnie ta książka jest wyborem - przekrojem przez wszystkie, uprawiane przeze mnie dotąd, gatunki i rodzaje poetyckie. Najważniejsza jest jednak okoliczność, że bardzo bym chciała, aby -będący już w słusznym wieku - Mistrz Heidrich, mógł jeszcze - w pełni sił - uczestniczyć w premierze tej publikacji. Dlatego tak ważny jest czas. Indagowane wydawnictwa życzą sobie około 15.000 złotych. Ja ich nie mam. Może ktoś z Was ma jakąś, niekoniecznie wprost finansową, ideę w tej kwestii. Czekam na odzew. Z nadzieją na Waszą kreatywność i życzliwość.

I. Andrzej Heidrich (źródło – Wikipedia):

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1954).


Autor ekslibrisów, wielu projektów znaczków pocztowych oraz banknotów: serii „Wielcy Polacy” (1974-1993, w obiegu 1975-1996) i „Królowie i książęta Polski” (1994, w obiegu od 1995). Autor poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego.


Jego ojcem był Adolf Heidrich, naczelnik harcerzy ZHP[1].


Twentieth Century

Andrzej Heidrich jest jedną z postaci w cyklu filmów dokumentalnych Twentieth Century, w którym prezentowane są sylwetki polskich twórców sztuki XX wieku, odcinek poświęcony jego osobie nosi tytuł Twentieth Century Illustrated - Andrzej Heidrich.


Wielki człowiek małej grafiki

Jest bohaterem filmu dokumentalnego Wielki człowiek małej grafiki, zrealizowanego w 2011 roku na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.


Ordery i odznaczenia

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1977

Odznaka Honorowa "Zasłużony Dla Bankowości PRL" – 1989

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1999

Złoty Medal Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis - 2006

Zobacz też

Czesław Słania

Zygmunt Kamiński

Przypisy

Ani jednego dnia bez kreski. „Duży Format”. [dostęp 2011-12-04].

Bibliografia

Film polski

Linki zewnętrzne

Lubię duży pieniądz – wywiad w "Gazecie Wyborczej"

Kulturalna Warszawa

Komunikaty nbp.pl - Wernisaż grafik Andrzeja Heidricha

Andrzej Heidrich, twórca polskich banknotów - album wydany z okazji 50-lecia współpracy A. Heidricha z NBP


II. Ewa Karbowska (źródło – Wstęp do tomu POEZJI NIE PROWADZIMY – fragmenty):


*Teraz będzie o sobie, w trzeciej osobie:


Urodzona 26 maja 1960 w Sankt-Petersburgu, przezywanym wtedy Leningradem. Z wykształcenia germanistka, z wyboru
i upodobania trochę dziennikarka, publikująca głównie
w sieci. Na stałe współpracująca z Niezależnym Magazynem Publicystów KONTRATEKSTY, gdzie zajmuje się przede wszystkim publicystyką społeczno-polityczną, pisaniem małych form literackich oraz komentarzy do wydarzeń bieżących, w tym także w formie wierszowanej.

Z woli losu osoba od urodzenia niepełnosprawna ruchowo, co na ewentualny, objawiany tu i tam, talent pewnie i wpływu nie miało, ale na sposób postrzegania świata owszem.

W sumie autorka blisko tysiąca tekstów publicystycznych
i kilku tysięcy wierszy. Czasem więc poetka, ale i tłumaczka tekstów poetyckich, głównie z języków rosyjskiego i niemieckiego. W dorobku translatorskim tłumaczenia m.in. bardów tekstów: Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma i Franka Viehwega. Spolszczyła też, za pośrednictwem rosyjskich przekładów dokonanych przez samego autora, garść wierszy współczesnego, nieżyjącego już gruzińskiego poety – Michaila KVLIVIDZE.Z języka polskiego na rosyjski przetłumaczyła kilka autorskich pieśni Antoniego Murackiego, a z czeskiego na rosyjski parę ballad „brata Czecha” - Jaromira Nohavicy.

Z własnego, opublikowanego poza siecią, dorobku artystycznego najchętniej wymienia 2 książki i płytę:

Książki to:

1.„WSZECHSTRONNIE I PERMANENTNIE PODEJRZANA” - BIOGRAFIA (nie zawsze auto) albo garść tendencyjnie wybranych, choć prawdziwych, epizodów” (wyd. czerwiec 2008)


2. „16 wierszy Ewy Karbowskiej” - Mendel plus suplement - „...z (nie?) mojej pamięci” - album rodzinny – wycinek” (wyd. luty 2014).


Na płycie CD „Pejzaż z kobietą” (wyd. grudzień 2008), zrealizowanej z udziałem : Elżbiety Wojnowskiej, Grażyny Łapińskiej, Mirosława Czyżykiewicza, Antoniego Murackiego, Andrzeja -e-moll – Kowalczyka i zespołu muzyków towarzyszących, wykorzystano trochę wierszy Ewy Karbowskiej.


*Ten tom to niezła gęstwina – Ewa pokazuje wielobarwny świat, który ogląda z dużym zaciekawieniem, z wrażliwością, zauroczeniem, emocjonalnie, ale także z dystansem, krytycznie, prześmiewczo.
W jej tekstach widać i pośpieszne jakby notacje, i pogłębioną refleksję, erotykę, garść szkicowych portretów, nieco autotematyzmu, nie brak również humoru, a nawet frywolności, słowa traktuje poważnie, bądź się nimi bawi. Znalazły się w nim utwory przeróżnorodne formalnie i tematycznie, w których dialoguje ze sobą, z sobie Bliskimi, rysuje sytuacje codzienne, buduje mikroscenki, odwołuje się do wspomnień, marzeń, doznań, również estetycznych. Jest w nich i fizyczność, konkretność i ulotność,
a także przewrotność, miejscami błazenada. Widzi się, że teksty powstawały przez lata – nie dziwię się, że ich wybranie spośród bardzo wielu Ewa nazwała katorżniczą robotą. „Czy wychwyciła to, co najlepsze” – nie wiem. Ale wiem, co jest dla niej ważne – „nadzieja że wierszem / jest pięknie i mądrze” (
to mnie wzrusza”)

(ZE WSTĘPU Hanny Kocańdy-Kołodziejczyk)

 

 Ewa Karbowska