Studencka Agencja Fotograficzna UG oraz Akademickie Centrum Kultury UG zapraszają na:
wystawę Mai Kurant pod tytułem
„Inny i co z tego ?"
WERNISAŻ WYSTAWY odbędzie się:
16 kwietnia 2007 r., godz. 19:00 
Galerii Biblioteki Głównej UG,
ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku.

Ostatnie półtora roku spędziłam w Hiszpanii i Włoszech, gdzie bardzo uderzył mnie problem wszechobecnego rasizmu - co najgorsze również wśród osób młodych - studentów. Wprawdzie rasizm ten nie był skierowany do mojej osoby, lecz sam fakt istnienia segregacji rasowej wśród osób, które w niedalekiej przyszłości kreować będą współczesną rzeczywistość wydaje mi się mocno frustrujący i niepokojący.

Przestraszona dyskusjami typu - moja exwspółlokatorka: "nie pójdę do centrum, bo tam są marokończycy", ja: "i co z tego? nic ci nie zrobią", exwspółlokatorka: "wiem... ale sam fakt, że musze ich tam oglądać mnie drażni" - postanowiłam działać w sposób w jaki umiem - za pomocą fotografii. Tak właśnie powstał mój projekt pt. "Inny... i co z tego" - indywidualny protest przeciwko dyskryminacji (w sumie to nie do końca indywidualny, ponieważ przyłączyło się do niego 40 osób).

W skład projektu wchodzą trzy plansze o formacie 120cm x 120cm. Każda z nich złożona jest z 36 zdjęć, 36 osób z 36 państw z całego świata. Poszczególne plansze prezentują twarze tych osób, części ciała z doczepioną etykietką z napisem made in + dany kraj oraz części ciała z "tatuażem" o treści inny w języku kraju z którego pochodzi osoba fotografowana. Oprócz tego na dodatkowej, czwartej planszy, chcę umieścić mozaikę ze zdania - inny... i co z tego? - napisanego przez moich "modeli" w ich rodzimym języku.

Dodatkową wartość projektu stanowi fakt, iż osoby biorące w nim udział podzielały moje zdanie - wszyscy jesteśmy inni, ale czy sam fakt pochodzenia może decydować o naszej wartości??

Kontakt z autorką:
Maja Kurant
tel. 516 481 469

Organizatorzy - kontakt:
Marek Kraska
Public Relations
Akademickie Centrum Kultury
Uniwersytetu Gdańskiego
e-mail: pr-ack@ug.gda.pl
tel. 0 661 360 163

Akademickie Centrum Kultury
Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 1 A
80-952 Gdańsk
tel.: 058 523 24 50
tel/fax: 058 523 23 00
www.ack.ug.gda.pl