Na początku czerwca wojewodowie, szkoły, organizacje Romskie w całym kraju zostały powiadomione o konkursie stypendialnym. Zgłoszenia dzieci uzdolnionych artystycznie były przyjmowane do dnia 20 lipca. Materiały zgłoszeniowe zostały przesłuchane i obejrzane w dniu 28 lipca 2006r. Do koncertu finałowego zakwalifikowano 23 uczniów.
Dawid Mirga
Fabian Aleksandrowicz
Adrian Kowalski
Paulina Szoma
Adrian Soliński
Maria Szoma  
Paulina Sadowiska
Kamil Szczerba
Angelika Głowacka
Armad Brzeziński
Genowefa Paczkowska
Paulina Wesołowska
Sebastian Bołdyzer
Jagoda Róża Zmijewska
Dawid Brzeziński
Sara Czureja
Denis Dąbrowski
Delfina Wiśniewski
Romina Majewska     
Delfin Zefiryn Łakatosz
Daniel Grafowski
Daniel Mirga

Finał - rozstrzygnięty, Zwycięzcy - już znani

Niespełna miesiąc później, w dniu 19 sierpnia 2006r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbył się koncert finalistów konkursu stypendialnego. Chwilę po śniadaniu odbyły się próby stypendystów oraz zadania dla biorących udział w kategorii sztuki plastycznej, a o godz. 17.00 rozpoczął koncert finałowy.

Warunkiem uczestnictwa w koncercie było wykonanie przynajmniej 1 utworu tradycyjnego w kategoriach: śpiew, taniec, muzyka instrumentalna, plastyka.

O godz. 20.00 komisja w składzie: Maria Mamczur- artysta plastyk, Zoli Czureja muzyk, wybitny skrzypek, Witold Michaj - artysta-muzyk, wokalista oraz Jacek Cygan - autor tekstów m.in. "Jaka róża taki cierń", "Diamentowy kolczyk", "Wypijmy za błędy", "Mrok" - wyłonili 10 stypendystów:

Delfin Zefiryn Łakatosz - plastyka
Adrian Kowalski - muzyka instrumentalna ( skrzypce)
Sara Czureja - muzyka instrumentalna ( cymbały)
Paulina Sadowska - taniec
Denis Dąbrowski - taniec
Armand Brzeziński - taniec
Jagoda Róża Żmijewska - śpiew
Dawid Brzeziński - taniec
Romina Majewska - taniec
Delfina Wiśniewska - śpiew

Uroczyste wręczenie dyplomów wszystkim finalistom oraz nagród laureatom konkursu zakończyło oficjalną część koncertu.

Organizatorzy konkursu są bezpośrednio związani z muzyką i kulturą Romów. Dzięki wsparciu Programu rządowego stowarzyszenie między innymi prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi i młodzieżą w Konstantynowie Łódzkim, Sulejówku i Skierniewicach.  Równolegle działa zespół profesjonalnych muzyków, którzy tworzą grupę muzyczną "Perła i bracia". informacje o zespole http://www.perlaibracia.prv.pl/ .

Poprzez realizację konkursu chcą wspierać, motywować  i promować młode talenty. W szczególności chodzi o ochronę i promowanie  muzyki i kultury narodowej.  Mają również nadzieję, że poprzez konkurs młodzież będzie mogła konfrontować swoje umiejętności, korzystać z fachowych uwag i rozwijać swój talent.

Wśród zaproszonych gości znalazł się Arkadiusz Uliczny Pac reprezentujący Firmę CMS "Customer Marketing Serwis" oraz przedstawiciel Mediów Elektronicznych, właściciel Firmy ElektronPress Group w osobie Grażyny Bartosiewicz, która zadeklarowała sponsoring w formie stworzenia i prowadzenia profesjonalnego portalu internetowego oraz promocję muzycznych zespołów Romskich.

Już wkrótce na stronie Elektronicznego Wydania Informatora Mazowieckiego http://www.infonews.pl/ zostaną podane szczegóły odnośnie poczynionych kroków, a póki co...właściciel Firmy zaprasza do współpracy, wszystkich mających chęć zostania współtwórcami w/w portalu.

Firmy, które chciałyby się znaleźć w dziale SPONSORZY zaprasza do kontaktu pod adresem e-mailowym znajdującym się na http://www.mbps.pl/

Galerię zdjęć z koncertu można obejrzeć na stronie:


Grażyna Bartosiewicz