Obieranie cytryny nożem. Aromatyczne, żółte jajkiem jak słońcem, pasemka porowatej skórki ześlizgują się po palcach, wpadając wprost do słoika. Będzie nimi pachniał przyszły keks.
Miąższ mandarynki wydobywa się z otoczki jej błyszczącej skórki bardzo łatwo. Wystarczą własne przeciętnie sprawne dłonie, ze szczególnym naciskiem na średnio zwinne palce. Będzie świetny materiał na sok, konfiturę, maseczkę upiększającą.

Żeby grejpfrut pozbawić goryczki trzeba go ranić głęboko. Nie wystarczy przy tym zdjąć skórę i to białe gąbczaste pod spodem. Prawdziwa natura tego owocu kryje się dopiero pod błonką okalającą jego poszczególne cząstki. Dodatek wyśmienity. Nie tylko do lodów.

Jaskrawa kula pomarańczy służy sobą gastronomicznie - w sposób raczej oczywisty - i sportowo, jako jedna z pierwszych dziecięcych piłeczek. W tym drugim wariancie ostrożność jest obligatoryjna.

Wszystkie one, złożone na paterze, stanowią odwiecznie odkrywcze tworzywo w pracy malarza albo fotografika. Zwyczajny kanon nadzwyczajnej sztuki.

Ewa Karbowska