Jak zapewne zauważył Szanowny Czytelnik, wraz z numerem 117 „Kontratekstów" zamieściliśmy kolejną książkę i początek następnej. „Układy" prof. Marka Kosewskiego to praca z dziedziny psychologii społecznej, której treść najlepiej objaśnia podtytuł: Dlaczego porządni ludzie kradną, a złodzieje unoszą się honorem. Książka jest bardzo ciekawa, przystępnie napisana i na pewno jej lektura sprawi czytelnikowi wiele satysfakcji.
Jednocześnie rozpoczęliśmy publikowanie, rozdział po rozdziale, niczym powieść w odcinkach, autobiografii alpinistycznej Krzysztofa Łozińskiego pt. „Ślady na śniegu". Takie publikowanie książki, w być może aż 10-11 częściach, wynika ze względów praktycznych. Jest to ponad 500 stron w druku (ok. 1000 stron znormalizowanych) i blisko 300 zdjęć. Żadnym sposobem nie da się tego zamieścić w Internecie w całości, zwłaszcza że źródłowy tekst pisany był ponad 7 lat temu w programie Xerox Ventura Publisher (DOS-owskim) i wymaga bardzo pracochłonnej konwersji. Dodatkowej obróbki wymagają też zdjęcia, z których część wymaga ponownego skanowania. Tekst pozostaje niemal bez zmian w stosunku do wydania I (drukowanego). Zamierzamy natomiast zamieścić część zdjęć w kolorze, czego w wydaniu papierowym nie było ze względu na koszty. Autor nie wyklucza dołożenia na końcu kolejnego rozdziału o swoich podróżach z ostatnich lat, już po napisaniu tej książki. A więc Indie, Nepal, Tajlandia, Kambodża i ostatnio Peru, czyli od Himalajów do Andów.

Kolejną książką będą „Lulki" Andrzeja Markowskiego-Wedelstetta - biografia Józefa Grabowskiego - doktora filozofii, filologa klasycznego, znawcy kultury łacińskiej, historyka, publicysty, znakomitego społecznika, przyjaciela polityków, naukowców, artystów... a jednocześnie nauczyciela autora. Ciekawa praca historyczna z mnóstwem archiwalnych zdjęć.

Później przerobimy na książkę publikowany już u nas cykl reportaży Krzysztofa Łozińskiego „Kraj kontynent i himalajska perła". Autor opisuje podróż, jaką odbył wraz z Agnieszką Glinkowską po Indiach i Nepalu przemycając przy okazji masę informacji o życiu obecnym tych krajów (łącznie z wojną domową w Nepalu, która wówczas trwała), tradycji, religiach, historii i ludziach (12 pobyt autora w Indiach i 8 w Nepalu). Przerobienie cyklu reportaży na książkę to zabieg czysto redakcyjny polegający na łączeniu 12 części (obecnie) w kilka mniejszych oraz na ich uporządkowaniu. Przez to powinno lepiej się czytać.

Na koniec planujemy publikację internetową książki Sławomira Jakimy i Piotra Rachtana „Twój wredny szef". Jest to książka z pogranicza psychologii społecznej, socjologii i opisu obyczajowego napisana przez tandem autorski: lekarza psychiatrę i dziennikarza.

Mamy nadzieję, że tą metodą liczba książek w naszej internetowej bibliotece wzrośnie wkrótce do 10. W niedługim czasie planujemy też opracowanie nowego skryptu naszej strony, co powinno wyraźnie poprawić jej jakość. Obecny skrypt ma już 6 lat i jak na Internet jest informatycznym zabytkiem (co widać - niestety). Pozwoli to zwłaszcza lepiej zorganizować dział „Ksiażki" z pożytkiem dla czytelników.

Redakcja