Dowiedziałem się właśnie, że „Rusza śledztwo w sprawie Dody; piosenkarce grozi więzienie: stołeczna prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie domniemanej obrazy uczuć religijnych przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską, znaną jako Doda. Za określenie autorów Biblii mianem „naprutych winem i palących jakieś zioła” teoretycznie może jej grozić nawet do dwóch lat więzienia.

Rzecz rozwinęła szefowa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Katarzyna Dobrzańska:
- Będzie wszczęte śledztwo w tej sprawie, nakazane nam przez sąd - powiedziała - Śledztwo może się zakończyć umorzeniem lub też postawieniem zarzutów i aktem oskarżenia.
Przypomnę tu, że latem w wywiadzie prasowym Doda mówiąc o Biblii, stwierdziła, że „bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię”, bo - jej zdaniem - „ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”. Dopytywana, o kim mówi, dodała: „O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie”.
Zawiadomienie do prokuratury złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak. Zarzucił Dodzie przestępstwo znieważenia przedmiotu czci religijnej i obrażenia uczuć religijnych m.in. chrześcijan i Żydów. Powołał się na artykuł kodeksu karnego, który stanowi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
W sierpniu mokotowska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, jednak Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uwzględnił zażalenie Nowaka na tę decyzję prokuratury i nakazał jej podjęcie śledztwa, w którym ma ona powołać biegłego językoznawcę i religioznawcę oraz przesłuchać Dodę oraz Nowaka.
W sierpniu br. TVP zawiesiła współpracę z Rabczewską po jej wypowiedziach na temat Biblii, które zdaniem TVP mogły obrażać uczucia religijne chrześcijan.
Okazuje się, że Polska jest krajem, w którym pod pretekstem ochrony uczuć religijnych, a zatem z pobudek teoretycznie bardzo szlachetnych, można ścigać osoby, publicznie wyrażające swój stosunek nie do religii, a do autorów – wszak byli nimi ludzie, może nawet natchnieni przez boga, ale ludzie - ważnej księgi. Pytanie tylko – której? O który kanon Biblii mogło Dorocie Rabczewskiej chodzić? A kanonów jest (było) wiele, zarówno w obrębie judaizmu, jak i chrześcijaństwa. Pan Nowak będzie musiał sprecyzować, w jakim zakresie został urażony. I odpowiedzieć na pytanie, w jakim zakresie uwaga o autorach Biblii i stanie, w jakim tworzyli to (znów – które?) dzieło, uraża uczucia rodaków. I których z nich?
Jeśli nie wie, może poszukać odpowiedzi w internecie. Pod wiadomością o wszczęciu postępowania przeciwko Dodzie można znaleźć liczne wpisy internautów. Przytoczę niektóre, wybrane, proszę wierzyć, losowo, z poprawioną pisownią.

Powinna ponieść karę
Tak nie można zachowywać się i szydzić z jakiejkolwiek religii. Polska jest krajem katolickim i obraziła wielu Polaków.
Odp.: Powinna ponieść karę
      Wypraszam sobie takich wypowiedzi! Jestem Polakiem ale uznaję wolność słowa. Takich jak ty było już wielu w przeszłości, wszyscy próbowali zakneblować ludziom język. Ale im się nie udało. Wolność zawsze zwycięża, chociaż czasem to długo trwa. Wypowiadaj się w swoim imieniu a nie w imieniu wszystkich Polaków, nie masz do tego prawa.

Doda czasem coś powie,
 nie trzeba tego brać dosłownie. Niepokoi mnie postawa jakiegoś p. Nowaka, który poczuł się obrażony. Oskarży , to czy wygra , czy nie , cała Polska o nim usłyszy; jaki to obrońca wiary.
A tak na marginesie... przecież musieli coś pić, a wino i zioła na pewno były w użyciu.....

Więzienie za co?
za to że powiedziała prawdę? To by oznaczało, że Polska jest gorsza od Iranu czy Afganistanu.

Odp.: więzienie za co?
      Jeszcze nie jest gorsza, gdyż w Iranie zabijają ludzi o „nieprawomyślnych” poglądach. Ale kolaboranci watykańscy usilnie nad tym pracują abyśmy co najmniej dorównali do tego kraju.

Taki los czeka tych, co podskoczą kościołowi.

Niech się cieszy, że nie palą na stosie.

Panie szanowny Nowak - czy ty człowieku jarałeś fajkę pokoju z nawiedzonymi z ..talibami i innymi fanatykami? jaka obraza uczuć? pan, panie N razem z ze swoimi koleżkami obrażasz moje uczucia do ojczyzny, pozwalając aby dzieci głodowały, aby matki nie miały nic na śniadanie, kolację dla swoich rodzin, bo tacy jak pan panie N zajmujecie się bzdurami zamiast zadbać o ludzi biednych. Czy kiedykolwiek zlitował się nad człowiekiem bez mieszkania? piszę tu b. delikatnie ale i tak tego nie zrozumiesz, - bo w głowie ci Doda, która mówi w przenośni o naćpanych winem starcach? co to ma wspólnego z uczuciami religijnymi. Facet, ty kumasz co robisz? ośmieszasz naród polski.

DODA-dziecko pijanego Alfonsa i starej K...y
Kto kreuje taką ludzką karykaturę? Na ,,pigalak” a nie w telewizor.

Odp.: DODA-dziecko pijanego Alfonsa i starej K...y
      Wiesz co, w niczym nie odstajesz od p. Rabczewskiej. Mogę zrozumieć, że nie trawisz kobiety i jeździsz na niej jak na burej s.uce. Ale czy masz wiarygodne informacje odnośnie jej rodziców? Dlaczego w taki sposób? Alfons i k....? No, niefajne to jest.

Odp.: DODA-dziecko pijanego Alfonsa i starej K...y
    No zaraz, a wolność słowa, co tylko w jedną stronę działa, czy ona ma jakieś informacje na temat autorów biblii, skora ona tak może to inni też mogą, ale próżność tej pani pozwala na wszystko, byle jak ale żeby coś o niej mówili, zrobi wszystko aby tylko być w centrum uwagi. Widzisz to ona sama i nie wiem czy nie celowo, wydaje się jej że to modne krytykować wiarę, ale to jest jej wielka determinacja, to mogę jeszcze jakoś przyjąć, ale dlaczego w ten sposób.

Odp.: DODA-dziecko pijanego Alfonsa i starej K...y
Ty poj.....ny kretynie myślisz że wszyscy mają takich rodziców jak ty ,chcesz się do czegoś przyczepić to zacznij od siebie.

Odp.: DODA-dziecko pijanego Alfonsa i starej K...y
    Rodzeństwo Dody się odezwało....
Nie wiem
czy kara więzienia coś da raczej sugerowałbym zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym i długoletnie leczenie. Niestety tempo życia sprawia że w naszym kraju coraz więcej ludzi ma problemy z psychiką.

Nie jestem fanem tej pani,
ale miała prawo wyrazić swoje zdanie na temat Biblii. Już niczym się nie różni Polska od np; Arabii Saudyjskiej. Moim zdaniem to niejaki Nowak należy do sekty, niech mi udowodni, że to jego wyznanie jest prawdziwe, a nie sekta.

Oszołom Nowak
będzie MUSIAŁ udowodnić, że te watykańskie brednie były spisywane przez trzeźwych i nienaćpanych. Ciekawe jak tego dowiedzie, ale mnie to nie martwi: w katolandzie wystarczy nacisk czarnej mafii i moherowych faszystów spod znaku Rydza Toruńskiego. To wystarczy, aby Dodę spalić na stosie. Tam gdzie zaczyna się religia, kończy się rozum.

Horror
Dziwimy się niekiedy fanatykom arabskim, których motorem działań jest religia islamistyczna. Nawet zbrodnie są kojarzone z tym wyznaniem. Podobnie, jak widać rzecz się ma w Polsce katolickiej. Jestem wyznawcą tej religii nie tylko w teorii ale także w praktyce. Jednak Doda Rabczewska wcale nie obraziła moich uczuć religijnych. Każdy bowiem wobec Boga ponosi odpowiedzialność osobiście. Zatem z powodu jakiejś głupawej wypowiedzi Dody włączanie się organów państwa przeciw tej osóbce uważam za analogię do postępowania Arabów, wyznawców Islamu. To jakieś horror.

Obrażacie moje uczucia ateisty!!!
Spieprzajcie, dziady w moherowych beretach!!! Wasze miejsce na cmentarzu, sorry, na śmietniku historii!
katole kochają być obrażani
jest to podgatunek ludzki tak nabuzowany kompleksami i małostkowością, że każdy przejaw normalnego życia poczytują za atak na ich chore przekonania.

Odp.: katole kochają być obrażani
ekonomia zna kraje, gdzie religia mimo jej istnienia nie wpływa na ekonomię. są kraje gdzie wierzący w mity religijne sami finansują swoje wierzenia, są kraje gdzie wyrazem chamstwa jest pytanie o wyznanie. są kraje gdzie religia nikomu nie przeszkadza bo nie stanowi prawa, są takie kraje. ale trzeba przepłynąć Bałtyk. są też kraje gdzie kobieta za noszenie stanika jest biczowa, są kraje gdzie homoseksualistów skazuje się na śmierć, są kraje gdzie aborcja karana jest śmiercią, są kraje gdzie kobieta stanowi równowartość w liczbie kóz, są takie kraje i są u nas matoły, które chcą nas sprowadzić do tego właśnie poziomu. czy to ma nas uszczęśliwić? otóż nie.....

 

Będziemy obserwować rozwój i przebieg śledztwa przeciwko Dorocie Rabczewskiej. Możemy jej nie lubić, nie szanować postawy, nie akceptować poglądów - ale moim zdaniem musimy uznać jej prawo do wolności wypowiedzi. Społeczeństwa, które ograniczały tę sferę, źle kończyły. Zwłaszcza, gdy ograniczając wolność pod pretekstem jej obrony starały się zglajchszaltować poglądy i postawy. By zmusić "innych" do przyłączenia się do większości.  A w przypadku odmowy - wyeliminować, także fizycznie.

Piotr Rachtan