Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki", Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator", Ośrodek Alliance Francaise w Gdańsku prezentują nowy cykl filmowy:
Francuskie Rendez - vous z dokumentem
5. marca 2008 (Środa), godz. 19.00
Aula Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 53
Gdańsk - Oliwa

Wstęp wolny !!!Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki" zaprasza na niecodzienny, bogaty cykl francuskich dokumentów. Specjalnie na ten cel wyselekcjonowanych z ostatnich dokonań kina dokumentalnego, często nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Celem tej akcji jest przybliżenie polskiej widowni osiągnięć i dziedzictwa francuskiego filmu dokumentalnego, który uznawany jest za jedno z najciekawszych zjawisk filmowych.

Od marca do maja 2008 roku dwa razy w miesiącu w kolejne środowe wieczory zostaną zaprezentowane odsłony bloków francuskich dokumentów. Znajdą się wśród nich obrazy, dokumentujące ważne zjawiska w kulturze, sztuce, teatrze i filmie. Przedstawiające istotne fakty historyczne, interesujące rejony, nie tylko francuskie, lecz także orientalne. Portretujące znanych artystów, wyjątkowych ludzi i ich niecodzienne historie, a także piękno i tajemnice natury.

To jedyna i niepowtarzalna szansa obejrzenia tych filmów na dużym ekranie i tym samym odbycia profesjonalnego kursu z zakresu francuskiego dokumentu. Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki" przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator" we współpracy z Ośrodkiem Alliance Francaise w Gdańsku  serdecznie zaprasza na projekcje z wolnym wstępem dla wszystkich wielbicieli i zainteresowanych!
          
Pierwszy wieczór z francuskim dokumentem odbędzie się w środę  5. marca 2008 o godz. 19.00 przy okazji projekcji filmu "Życie bez Brahima" (2002) w reżyserii Laurenta Chevalliera.

Stałe miejsce projekcji to:

Aula Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 53
Gdańsk - Oliwa

Organizatorzy:
Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki", Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator",
Ośrodek Alliance Francaise w Gdańsku

Kontakt:  
Tomek Pupacz
Tel. 661 360 164
e-mail: dkf@ug.gda.pl
http://www.dkf.pl/

Poniżej opis filmu „Życie bez Brahima" i kalendarium dalszych projekcji.                                                                                                                                                                     


ŻYCIE BEZ BRAHIMA
(La Vie Sans Brahim)
reż. Laurent Chevaliera, 90 min., 2002, produkcja: Tact Production, zakwalifikowany na festiwal États généraux du film documentaire 2003.

Miejscowość Soisy-sur-Ecole, departament Essonne w regionie Ile-de-France. 2000 mieszkańców. Miasteczko, dwóch Arabów, Brahim i Mustafa, próbujący bezskutecznie wyzwolić Brahima od trudów jego bolesnej egzystencji. Jednak Brahim umiera, a Mustafa musi nauczyć się żyć bez niego. To także opowieść o wygnaniu, zarówno duchowym, jak geograficznym, banalna i do bólu zwyczajna historia ludzi w podróży z Maroka do Essonne, z biletem powrotnym, który często nie daje możliwości powrotu...

KOLEJNE ODSŁONY CYKLU:

KWIECIEŃ
2 kwietnia 2008 (środa) godz. 19.00
SALVADOR ALLENDE
reż. Patricio Guzman 2004, 100 min.

30 kwietnia 2008 (środa) godz. 19.00
KOSZMAR DARWINA
reż: Huppert Sauper 2004, 107 min.

MAJ
7 maja 2008 (środa) godz. 19.00
MONDOVINO
reż. Jonathan Nossiter 2004, 135 min.

28 maja 2008 (środa) godz. 19.00
OJCIEC W OCZACH SYNA:PORTRET PETERA BROOKA
reż. Simon Brook 2001,70 min.