Przyjdź na akcję Amnesty International w Warszawie: "Stop rozlewowi krwi w Birmie!"
6 października (sobota), godz. 15.00
placyk przy stacji Metra Centrum
   
   
W najbliższą sobotę od 15.00 przy stacji Metra Centrum odbędzie się happening Amnesty International przeciwko łamaniu praw człowieka w Myanmarze (dawna Birma). Będziemy zbierać podpisy pod petycją do rządu Birmy i rozdawać Warszawiakom czerwone wstążki - symbol solidarności z tymi, którzy wyszli na ulice by domagać się przestrzegania swoich praw.

Podczas akcji będzie można zlożyć podpis pod petycją do władz Birmy w sprawie uwolnienia osób aresztowanych w ciągu ostatnich tygodni za udział w pokojowych demonstracjach.

Każdy, kto podpisze petycję dostanie czerwoną wstążkę. Czerwień - kolor szat birmańskich mnichów, którzy pierwsi wyszli na ulice - to symbol solidarności z demonstrantami. Będziemy zachęcać by tymi czerwonymi wstążkami dekorować miejsca publiczne. Chcemy sprawić, by dzięki nim mieszkańcy stolicy pamiętali o wydarzeniach w Birmie i zmobilizowanli się do podjęcia działań na rzecz powstrzymania przemocy i uwolnienia więźniów sumienia w tym azjatyckim kraju.

Amnesty International wciąż wzywa władze Birmy do powstrzymania aktów przemocy i represji wobec uczestników demonstracji, zagwarantowania wolności zgromadzeń i uwolnienia więźniów sumienia. Podczas trwających od dwóch tygodni demonstracji co najmniej 1000 osób zostało aresztowanych. Władze potwierdzają, że zginęło 10 osób, jednak ta liczba jest z pewnością wyższa.

Apelujemy do Rady Bezpieczeństwa ONZ o niezwłoczne wysłanie misji do Birmy oraz nałożenie embarga na eksportowaną tam broń. Władze państw Azji Poludniowo-Wschodniej, a szczególnie Chin, Japonii i Indii wzywamy by wykorzystały swoje wpływy w relacjach z birmańską juntą i powstrzymały dalszą eskalację naruszeń praw człowieka w tym kraju.

Ubierz się na czerwono i przyjdź na akcję!

Zapraszamy!