Stała informacja dla potencjalnych autorów.
„Kontrateksty" są tworzone niemal w stu procentach przez wolontariuszy. Autorzy publikują, bo chcą. Nikt nie otrzymuje honorariów za artykuły, grafiki i zdjęcia. Wyjątkiem (rzadko stosowanym) są materiały przez redakcję zamówione. Są to głównie tłumaczenia, prace graficzne i usługi informatyczne. Redakcja nikomu nie wyznacza tematów i nikomu nie wydaje poleceń. Tematyka, forma literacka, itp., zależą wyłącznie od autora.
Zasady dopuszczania tekstów i innych dzieł do publikacji

Warunek 1. - jakość. Tekst musi być dobrze napisany, ciekawy. Zdjęcie, lub grafika, musi być dobrej jakości technicznej i wartościowe pod względem plastycznym lub reporterskim (najlepiej oba warunki naraz).

Warunek 2. - uczciwość. Tekst nie może głosić nieprawdy w sferze faktów. Nie może zawierać informacji nie sprawdzonych lub niewiadomego pochodzenia.

Warunek 3. - etyka. Materiał nie może nikogo pomawiać ani obrażać. Nie może zawierać treści rasistowskich lub ksenofobicznych. Nie publikujemy materiałów propagandowych żadnej partii politycznej ani grupy.

Redakcja nie cenzuruje materiałów od strony poglądów autora. Jeśli materiał spełnia powyższe warunki może być publikowany, nawet jeśli poglądy autora są jaskrawo sprzeczne z naszymi. Najwyżej napiszemy polemikę.

Apelujemy do autorów, by swoje dzieła podpisywali prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Dopuszczamy pseudonimy, o ile prawdziwe dane autora są znane redakcji. Wyjątek stanowią tylko takie przypadki, gdy konspiracja autora jest naprawdę uzasadniona ważnymi powodami.

Szanowni Autorzy, Wasze dzieła stanowią Wasz dorobek, który może się przydać w wielu sytuacjach życiowych. Jeśli tekst jest anonimowy, to nie liczcie, że ktoś to uzna za Wasze dzieło i zaliczy do Waszego dorobku.

Redakcja nie ma obowiązku publikować każdego tekstu, który zostanie jej przysłany.

Komentowanie tekstów

Istnieje możliwość zamieszczania krótkich komentarzy do artykułów (do 150 słów). Mogą to robić osoby, które zalogują się jako stali użytkownicy. Zwracamy uwagę, że choć można logować się pod pseudonimem, to redakcja zna adres email z którego się logowano oraz IP użytkownika. UWAGA: Komentarze zawierające obelgi lub pomówienia pod czymkolwiek adresem są bezlitośnie usuwane a w razie recydywy użytkownik jest blokowany.

Komentować można tylko teksty z bieżącego numeru. Komentowanie tekstów archiwalnych jest programowo zablokowane.

Publikowanie ogłoszeń

Publikujemy bezpłatnie ogłoszenia kulturalne oraz o imprezach typu; dyskusja, pokaz, koncert itp. Nie publikujemy reklam. Ogłoszeniodawcy muszą pamiętać, że jesteśmy dwutygodnikem. Jeżeli dostajemy ogłoszenie o imprezie, która odbędzie się przed wyjściem kolejnego numeru, lub w dniu jego wyjścia, to takie ogłoszenie nie ma sensu (nikt go nie będzie czytał) i dlatego go nie zamieszczamy.

Warunki techniczne

Teksty i inne dzieła należy przesyłać na adres:
redakcja@kontrateksty.pl .

Teksty przysyłamy w Wordzie jako doc lub rtf. Nie wklejamy tekstu w treść maila, tylko przysyłamy go w załączniku (wyjątek: teksty pisane na komputerze MAC). Aby ułatwić nam życie prosimy nie robić w tekście następujących rzeczy:

- łamania (piszemy w stylu normalnym, fontem Times New Roman, 12 punktów. Nie robimy iluś stylów, centrowanych nagłówków, wytłuszczeń, ramek, stopek itp. My to później musimy wszystko pracowicie na piechotę usuwać).

- wcięć akapitów i wolnych wierszy między akapitami (i tak musimy je usunąć).

- nie robić jednego akapitu na cały tekst. Tekst musi być podzielony na akapity, jeśli autor go nie dzieli, to my to musimy robić za niego.

- nie przysyłać nam tekstów w formacie PDF, bo są dla nas nieprzydatne. Tekst musi nadawać się do skopiowania metodą zaznacz+kopiuj+wklej. PDF to obrazek, na który można popatrzeć i na tym koniec.

I na koniec, błagamy o nie robienie dowcipów szczególnie złośliwych, jak przysyłanie tekstów bez polskich liter (wyjątek: autorzy zagraniczni, którzy ich nie mają na klawiaturze), nie robienie spacji miedzy słowem a kropką, przecinkiem, cudzysłowem, nawiasem itd.

Jeśli tekst jest wartościowy, a nie spełnia tych warunków, to i tak go opublikujemy. Prosimy tylko o litość i nie dostarczanie nam dodatkowej zbędnej roboty, bo i tak mamy roboty za dużo.

Zdjęcia i grafiki przysyłamy w formacie JPG (grafiki zawsze jako mapy bitowe, a nie np. w Corelu). Jeżeli autor ma odpowiednie oprogramowanie i umie, to będziemy wdzięczni za zmniejszenie maksymalnego wymiaru zdjęcia do 1000 pikseli i wagi do 100 kb. Jeśli nie, to trudno, sami to zrobimy.

Uwagi generalne: 1. nazawa pliku nie może zawierać polskich liter i znaków specjalnych; 2. prosimy nie nadawać tasiemcowo długich tytułów - okno "tytuł´ ma ograniczoną pojemność.

Z życzeniami owocnej współpracy

Redaktor naczelny
Krzysztof Łoziński