Do wód i górskich szczytów.
- kolejne spotkanie w cyklu Opowieści z Kresów
Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z  cyklu Opowieści z Kresów pod hasłem Wakacje na Kresach. Do wód i górskich szczytów.
26 lipca, czwartek, godz. 18.00 Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.
Prowadzi: Tomasz Kuba Kozłowski

WSTĘP WOLNY

Wakacje na Kresach, część II.  Do wód i górskich szczytów.

Drugą część wakacyjnych spotkań w cyklu Opowieści z Kresów Tomasz Kuba Kozłowski poświęci Kresom południowym końca XIX i początku XX wieku.
W programie m.in. słynne uzdrowiska Galicji, letniska nad Dniestrem i na Hucul­szczyźnie. Prowadzący opowie też o lwowskich pociągach wycieczkowych, kuracji w Morszynie, jaroszach i naturystach z Kosowa oraz wyprawach w Gorgany i Czarnohorę. W programie pokaz unikalnych materiałów z kolekcji autora. Dla uczestników spotkania przewidujemy  losowanie niespodzianek.

O cyklu:

Podczas spotkań z cyklu  Opowieści z Kresów Tomasz Kuba  Kozłowski przedstawi historię Kresów przełomu XIX i XX wieku. Opowie o narodowościach i  grupach etnicznych, które zamieszkiwały dawne tereny Kresów, przypomni krainy i miejsca znane tylko ze starych map. Swoją opowieść zilustruje historyczną ikonografią i pokazem  unikalnych materiałów pochodzących z prywatnej kolekcji poświęconej dawnym Kresom Wschodnim. Kolekcja, tworzona od kilkunastu lat, liczy obecnie blisko 30.000 obiektów. W zbiorze znajdują się  różnorodne materiały (fotografie, pocztówki, druki okolicznościowe, mapy, plany, antyki, odznaki etc.), dotyczące ponad 1000 miejscowości na Kresach.

***

Dom Spotkań zHistorią (DSH) - samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy - zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą.

DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.dsh.waw.pl/.