ELEMENTARZ doskonały - filmy Wojciecha Wiszniewskiego i spotkanie z Dorotą Wardęszkiewicz, montażystką jego filmów.
26 stycznia 2007 o godz. 18.00 DKF Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych Wojciecha Wiszniewskiego oraz spotkanie z Dorotą Wardęszkiewicz montażystką, która współpracowała z reżyserem.

W programie:„Wanda Gościmińska. Włókniarka", 20´; Stolarz", 13´; „Elementarz", 8´; „Sztygar na zagrodzie...", 12´

Wojciech Wiszniewski należał do drugiego pokolenia polskich dokumentalistów (po pokoleniu Kazimierza Karabasza), które zaznaczyło się wyraźnie w historii dokumentu w Polsce. Reżyser demaskuje fałsz i zakłamanie wszechobecne w czasach PRL-u, pokazując życie swoich bohaterów i mechanizmy stosowane przez państwo, w których człowiek stawał się narzędziem ideologicznej manipulacji. Korzysta z rozbudowanej symboliki, stosuje specyficzną narrację i zaskakujące puenty.

Wieczór poprowadzi Andrzej Sapija. WSTĘP WOLNY.

Od października 2006 Dom Spotkań z Historią prowadzi bezpłatne pokazy filmowe oraz spotkania z wybitnymi reżyserami i ich współpracownikami w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU. Prezentujemy najlepsze polskie filmy dokumentalne z różnych okresów PRL-u. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi - m.in. Kazimierzem Karabaszem, Markiem Piwowskim, Jerzym Hoffmanem - widzowie mogą poznać klasyczne dzieła polskiej szkoły dokumentu i fascynującą pracę dokumentalistów.
 
Pomysłodawcami cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU są Andrzej Sapija i Maciej Drygas - reżyserzy, dokumentaliści i wykładowcy w Laboratorium Reportażu UW.