TEATR WYTWÓRNIA
zaprasza na otwartą próbę czytaną sztuki Pawła Sali
ZAMARZNIĘTA
występuje: Ewa Szykulska
reżyseria: Paweł Sala
scena KINO/Teatr Wytwórnia/19 grudnia 2007/wtorek/godz. 18.00
róg Markowskiej i Białostockiej, Warszawa
w s t ę p   w o l n y
„Monodram powstał w trakcie mojego ubiegłorocznego pobytu w Willi Decjusza w Krakowie w ramach stypendium artystycznego. Jest to monolog umierającej z powodu choroby alkoholowej i samotności kobiety - aktorki prowincjonalnego teatru.

Kobieta nie potrafi pogodzić się ze swoim umieraniem, nie zgadza się na przedwczesny upadek życiowy. Robiąc podsumowanie życia, czyniąc niejako osobisty prywatny rachunek sumienia, próbuje znaleźć uzasadnienie dla wszystkich przypadłości życiowych, które ją spotkały. Nie chce nikogo oskarżać, choć czuje na sobie oskarżycielskie spojrzenia innych.

W akcie rozpaczy jednym gestem wielkiej aktorki kreuje sobie inne, szczęśliwe i udane życie. Jej nadwrażliwość, która jest jej przekleństwem i sprowadza na nią nieszczęścia, staje się także jej błogosławieństwem, wprowadzając ją na wyżyny sztuki." Paweł Sala

EWA SZYKULSKA:

absolwentka warszawskiej PWST, aktorka filmowa i teatralna. Ważniejsze role filmowe: „Zjazd rodzinny" (1968, Węgry), „Człowiek z M-3" (1969), „Hydrozagadka" (1970), „Dziewczyny do wzięcia" (1972), „Potop" (1974), „Kariera Nikodema Dyzmy" (1979), „Vabank" (1980) i „Vabank II Riposta" (1984), „Jan Serce" (1981), „Seksmisja" (1984),  „Kroniki domowe" (1997), „Dotknij mnie" (2003).

Była związana z warszawskimi teatrami: Studio i Syrena, występowała także w teatrach: Na Woli, Rozmaitości, Stara Prochownia oraz Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Scenie Na Piętrze w Poznaniu. W ostatnich sezonach zagrała w spektaklach: „Miss HIV" oraz „Bomba" w reż. Macieja Kowalewskiego. 

Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za wybitne kreacje filmowe i teatralne, Srebrny Krzyż Zasługi oraz "Kryształowy Granat" dla najlepszej aktorki komediowej na VIII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

PAWEŁ SALA:

absolwent  trzech fakultetów:  kulturoznawstwa, reżyserii radiowej  oraz reżyserii telewizyjno-filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Jest autorem słuchowisk: „Genialna epoka", „Studium z anatomii śmierci", „Umrzeć i już się więcej nie obudzić...?", „Fazy nocy", „Ślimak na zboczu", „Kosky i Powska" oraz „Biafra", autorem sztuk: „Głowa Medei", „Od dziś będziemy dobrzy", „Heroina", „Gang Bang albo Syndrom Sztokholmski", „Spalenie matki", „Mortal Kombajn", „Szwaczki",  „Ciemno wszędzie", „Ifigenia, moja siostra". Wyreżyserował m.in. .„Ścisły nadzór", „Kroki", „Od dziś będziemy dobrzy", „Heroinę" - Studio w Teatrze Narodowym.

Otrzymał główną nagrodę w kategorii dokument na Festiwalu w Koszalinie, trzecią nagrodę w konkursie dramaturgicznym Teatru Polskiego (Wrocław) i „Dialogu", nagrodę (jedyna) na festiwalu Radom Odważny, jedną z trzech równorzędnych nagród w drugiej edycji konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego i „Dialogu", roczne Stypendium Artystyczne Ministra Kultury na rok 2004, nagrodę za sztukę „Ciemno wszędzie" w konkursie dramaturgicznym Starego Teatru i „Dialogu". Był również stypendystą Fundacji „Willa Decjusza" w 2005.

KORESPONDENCJA MAILOWA:(022) 741-23-05 (do - 07)

PARKING STRZEZONY

Kawiarnia KASABLANKA czynna na godzinę przed spektaklem.