„CHLEBA I WOLNOŚCI! NIEZŁOMNI W CZASACH PRL-u" - wystawa na Placu Zamkowym w Warszawie (Międzymurze)
- 18 lipca 2006 r.
W dniu 18 lipca o godz. 17:00 (Plac Zamkowy, Międzymurze) zostanie otwarta wystawa „CHLEBA I WOLNOŚCI! NIEZŁOMNI W CZASACH PRL-U". Ekspozycja potrwa do 15 września br.  Wystawę otworzy Honorowy Gość uroczystości Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Serdecznie zapraszamy.
Wystawą na „Międzymurzu" Instytut Pamięci Narodowej chce upamiętnić przypadające w tym roku ważne rocznice z powojennej historii Polski. Kilkanaście plansz, zawiera rocznicowe zdjęcia i opisy wydarzeń rozgrywających się w Polsce w latach: 1946, 1956, 1966, 1976, 1981, 1982. Obrazują one kilkudziesięcioletnie zmagania Polaków walczących z komunizmem o wolność i niepodległość.

W latach 50. jedyną zorganizowaną siłą sprzeciwiającą się komunizmowi był Kościół katolicki. Władze aresztowały setki duchownych. Uwięziono także Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Przygotowane przez niego Jasnogórskie Śluby Narodu były manifestem przywiązania społeczeństwa do wartości religijnych i narodowych. Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. pusty tron z białymi kwiatami symbolizujący uwięzionego Prymasa Polski. Od początku lat 60 - tych Kościół przygotowywał społeczeństwo do obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. Komuniści uroczystościom tym usiłowali przeciwstawić obchody 1000-lecia państwa polskiego, które miały przesłonić religijny wymiar rocznicy... na fotografiach: uroczystości milenijne w Warszawie, 23 czerwca 1966 roku..

Komunistyczna gospodarka nie była wstanie zaspokoić podstawowych potrzeb społeczeństwa. Jedynym lekarstwem na pogłębiający się kryzys była ogłoszona przez rząd podwyżka cen żywności w czerwcu 1976 roku. Zaprotestowali przeciwko niej robotnicy m.in. w Radomiu, Ursusie, Płocku. Na fotografiach zobaczymy jak 30 lat temu... robotnicy w drodze pod siedzibę partii komunistycznej w Radomiu, 25 czerwca 1976 roku zostali spacyfikowani przez milicję.