Instytut Stosunków Zagranicznych,
Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku
oraz Kulturalny Kolektyw UG
zapraszają na koncert:
CABELJAU
support: SALUMINESIA
17 maja 2006
godz. 19.00
Klub Artystyczny „Negatyw"
(ul. Do Studzienki 34 a)

Z Lipska przez Pragę do Gdańska - oto trasa koncertowa niemieckiego zespołu „Cabeljau". 

17 maja (środa) zespół Cabeljau zaprezentuje swój niepowtarzalny mix z funku, popu, hip-hopa i rocka w Klubie Artystycznym „Negatyw", ul. Do Studzienki 34 a.

Pięcioosobowy  skład z Lipska (Niemcy), zainspirowany muzyką Massive Attack, Princa, Depeche Mode - tworzy niebanalne, niemieckojęzyczne piosenki, poruszające nie tylko ciało ale i zmysły.

Muzyka i wymiana poglądów

„Mamy niezłą frajdę  grając na koncertach i widząc reakcje publiczności" - mówi lider zespołu Stephan Röder.

Po pierwszych sukcesach w Niemczech „Cabeljau"  wyrusza w trasę koncertową poza granice Niemiec,  pragnąc poznać inne kraje, ludzi i obyczaje. Muzycy, przed każdym koncertem spotykają się z lokalną młodzieżą. Chcą porozmawiać nie tylko o muzyce, ale również o codzienności, polityce i stosunkach polsko-niemieckich.

Nazwa zespołu pochodzi od Kabeljau, czyli Wątłusza, smacznej i zagrożonej wymarciem ryby. Opis ten można odnieść też do muzyki zespołu. Zespół trzyma się z dala od dominujących trendów muzycznych i pisze swoją nazwę literą „C" zamiast „K" (Cabeljau). Oryginalność i niepowtarzalna muzyka porywa do tańca.

Po pobycie nad Morawą (Czechy), „Cabeljau" wyrusza dalej nad Odrę i niedługo pojawi się  nad Morzem Bałtyckim. Koncert w klubie „Cotton Club", który odbędzie się 17 maja, jest finałem tourne IFA 2006 przez Czechy i Polskę z przystankami w następujących miastach: Praga (11.5), Opawa (12.5), Racibórz (13.5.), Opole (14.5) i Piła (16.5).

Przed Cabeljau,  jako „support" wystąpi zespół „Saluminesia", który w ostatnim czasie zdobył  II nagrodę w  konkursie muzycznym FAMA 2006.

Tourne jest organizowane przez Instytut Stosunków Zagraniczych (IFA).

W Gdańsku współorganizatorem imprezy są Związek Mniejszości Niemieckiej oraz  Kulturalny Kolektyw UG działający przy Akademickim Centrum Kultury UG.

Jako suport wystąpi zespół SALUMINESIA.

Zespół Saluminesia powstał w 2004 roku w Sopocie.  Obecny skład zespołu:  Remigiusz Augustyniak-wokal, gitara; Anotni Budziński - gitara; Grzegorz Kropacz - gitara basowa; Janek Budziński-bębny.

Osiągnięcia:

- wyróżnienie w konkursie Ekspresowe Otwarcie organizowanym przez radiową „Trójkę", marzec 2005
- obecność w audycjach Piotra Stelmacha w PR III Polskiego Radia - „3maj z nami„ oraz „Pastelowy Świat Rocka", a także w nieistniejącej już audycji Pawła Kostrzewy-„Trójkowy Ekspress"
- 1 miejsce na przeglądzie zespołów rockowych w Nidzicy, czerwiec 2005
- 1 miejsce na przeglądzie zespołów alternatywnych w Pelplinie, listopad 2005
- laureat przeglądu regionalnego festiwalu FAMA w Gdyni, kwiecień 2006
- obecność na antenie Radia Bis, Radia Gdańsk oraz Radia Fabryka
- nagranie dwóch płyt demo, marzec 2005 i grudzień 2005
- obecnie zespół jest w trakcie negocjacji kontraktu fonograficznego oraz przygotowań do wydania promocyjnego maxi-singla (EP).

Bliższe informacje:

Ulrike Poetzsch (IFA, Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku)
tel. (58) 341 14 27
e-mail: ifapoetzsch@interia.pl

Tomasz Dziemianczuk (Kulturalny Kolektyw UG)
tel. (58) 55 29 450
tel. kom. 0 661 360 162
e-mail: dziemian@ug.gda.pl