Huascaran (6768 m) w paśmie Coldiliera Blanca jest najwyższym szczytem Peru i jednym z najwyższych w Andach. Jego potężna, skalno lodowa, ściana wznosi się o ponad 3 kilometry powyżej dna doliny. U stóp tej ściany leżało kiedyś miasteczko Yungai. W 1970 roku nastąpiło silne trzęsienie ziemi (7,7 stopni w skali Richtera). W Peru zginęło wówczas 80 tysięcy osób, w miasteczku Huaraz, takim andyjskim Zakopanem, położonym w tej samej dolinie co Yungai, zginęło 30 tysięcy a 80 procent domów legło w gruzach. Największa jednak tragedia spotkała Yungai. W Yungai zginęli po prostu wszyscy - 18 tysięcy ludzi.
Jak to się stało? Z gigantycznej ściany Huascaran zeszła ogromna lawina skał i lodu znosząc z powierzchni ziemi całe miasto. Ocaleli tylko ci, których tego dnia w mieście nie było.

Dziś w tym miejscu dominuje pustka i cisza. Tam, gdzie stało miasto, znajduje się tylko skromny pomnik i niewielki kościół. Z Plaza de Armas (rynku) pozostały nieliczne palmy. Między ogromnymi głazami naniesionymi przez lawinę nieliczni ocaleni postawili symboliczne nagrobki tam, gdzie stały ich domy i gdzie zginęły całe ich rodziny. W pewnej odległości wzniesiono mauzoleum i zbiorowy grobowiec ofiar lawiny z wielki posągiem Chrystusa na szczycie. Odbudowane w nieco innym miejscu Yungai jest dziś bardziej wsią niż miasteczkiem.

Krzysztof Łoziński