A ściślej dolina rzeki Urubamba, w której znajdowało się wiele istotnych budowli państwa Inków. W pobliżu doliny znajduje się stolica Inków, Cusco. Obiekty, które prezentuję na zdjęciach, poza krajobrazem samej doliny to Ollantaytambo, miasto, twierdza, świątynia słońca, ważny ośrodek administracyjny położony na styku dwóch dolin. Samo miasteczko Ollantaytambo zachowało się do dziś w mało zmienionym stanie. Ludzie nadal mieszkają w domach z czasów Inków, po środku uliczek nadal znajdują się kanaliki odprowadzające wodę w bruku położonym prze Inków. Brzegi rzeki Urubamba spina most wzniesiony przez Inków.
Nad miastem góruje Ollantaytambo - twierdza i świątynia zarazem. Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób Inkowie, nie znający koła, przetransportowali tu ważące 45 ton bloki skalne, nie pochodzące z tej okolicy (na zdjęciu powyżej). Wiadomo, że na szczyt twierdzy wciągnięto je na rolkach po pochylni, ale jak dotarły do Ollantaytambo?

Temu, jak budowali Inkowie, poświęciłem osobny artykuł w tym numerze („Jak budowali Inkowie"), w którym wyjaśniam szerzej technologię inkaskiego muru. Osobno zamieszczam też zdjęcie tęczy zenicie [„Reporter przy tym był (101)"] . Wprawdzie zrobiłem je tego samego dnia, ale jest to osobny temat.

Krzysztof Łoziński