Wielki Mur w Chinach jest niewątpliwie największą budowlą wzniesioną przez człowieka i jedną z trzech widocznych gołym okiem z orbity okołoziemskiej (pozostałe to Kanał Panamski i Kanał Sueski).
Pierwsze odcinki Wielkiego Muru powstały w IX wieku przed naszą erą, ostanie wzniesiono za czasów dynastii Ming w XIV wieku. Przez te wszystkie wieki wznoszono też liczne mury równoległe i lokalne, przez co Wielki Mur nie jest tak naprawdę jednym murem, lecz całym systemem fortyfikacji. Odległość między najdalszymi punktami Wielkiego Muru wynosi ok. 1.500 km. Długość głównego muru to ok. 5.000 km. Łączna długość wszystkich odcinków to aż 15.000 km. To właśnie dlatego różne źródła podają różne liczby, bo długość Wielkiego Muru jest różna, zależnie od metody jej obliczania.

Mur miał chronić Chiny przed koczownikami z północy i wbrew obiegowej opinii chronił skutecznie. Nigdy nie został zdobyty szturmem. Sforsowano go dwa razy (na przestrzeni 29 wieków) podstępem. Mongołowie Temudżina zwanego Dżingis Chanem (tytuł ten znaczy po prostu „cesarz", Temudżin to imię własne) wykorzystali fakt, że miejscowi hodowcy wypasali owce po mongolskiej stronie muru i wieczorem wracali przez bramy na stronę chińską. W zapadającym zmroku, gdy już zamykano bramy, wojownicy na czworakach przykryci owczymi skórami zbliżyli się do otwartej jeszcze bramy udając stado owiec i z bliska przypuścili atak. Za nimi, przez otwartą bramę, wjechała szarża mongolskiej jazdy. Po raz drugi, generał-zdrajca otworzył bramy w murze Mandżurom, którzy obalili dynastię Ming.

Warto jeszcze wspomnieć o Armii Wielkiego Muru, która u szczytu swej potęgi liczyła 2 miliony żołnierzy uzbrojonych w ogniste lance (arkebuzy), armaty, granaty i bomby (zrzucane z muru na nacierających wrogów). W jej skład wchodziły także siły wypadowe (jazda i rydwany).

Zdjęcia robiłem wczesną wiosną 1989 roku, na północ od Pekinu, na granicy prowincji Hebei i Mongolii Wewnętrznej.

Krzysztof Łoziński

Komentarze

feahisim | 2007-08-09 23:46

W jakiejś publikacji pobieżnie przeglądanej w księgarni wyczytałem, że rzekoma widzialność Chińskiego Muru z kosmosu jest mitem, plotką bezrefleksyjnie powtarzaną przez media. Może warto byłoby to zweryfikować.

autor | 2007-08-10 07:01

Być może to jest mit. Ale jak go zweryfikować? Polecieć w kosmos? Propaganda chińska znana jest z niewyobrażalnej megalomanii. NP. Wielki Marsz armii Ma o Zedonga, który był odwrotem i ucieczką (poległo w nim 90 % stanu armii) przedstawiany jest jako wielkie zwycięstwo. Wzrost gospodarczy, wynoszący w rzeczywistości 5-7 %, według propagandy wynosi 10-13 % rok w rok. Ta megalomania dotyczy także zabytków. Plac Tiananmen jest ponoć "największym placem miejskim świata", choć jest mniejszy od placu przed parlamentem w Delhi i pewnie od paru innych.