Święty Ganges

Opis do galerii zdjęć
Zdjęcia zrobiłem w mieście Varanasi, bardziej znanym pod starą nazwą Benares. Nad brzeg Gangesu uważanego za przez hinduistów za wcielenie bogini Gangi, matki wszystkich rzek, przybywają z całych Indii pielgrzymi. Wierzą, że kąpiel w Gangesie odbyta w Benares oczyszcza duszę. Nie przeszkadza to jednak temu, że w tym samym miejscu myją się mydłem i szamponem, piorą odzież, poją i myją bawoły a do rzeki wyrzucają nieczystości. Do rzeki wyrzucają też resztki stosów pogrzebowych i czasem nie do końca spalone resztki ciał zmarłych. Wyrzucają tez nieraz całych zmarłych, bo nie kremuje się świętych mężów sadhu, kobiet w ciąży i małych dzieci. Gdy robiłem te zdjęcia z łódki na Gangesie, przepłynęło obok nas ciało człowieka w pogrzebowym całunie.

Czytelnik zauważy zapewne, że większość świątyń znajduje się na wysokim brzegu i niemal wszędzie prowadzą z nich nad rzekę ogromne schody, natomiast drugi, niski brzeg jest pusty. Nie ma na nim miasta. Powód jest bardzo prosty. W czasie monsunu (lipiec i sierpień) Ganges wylewa a poziom wody podnosi się nawet o 20 metrów.

Zwrócimy też uwagę na zatopioną częściowo i pochyloną starą świątynię Shivy. Zapada się ona coraz bardziej w mule rzeki.

Poniżej zamieszczam rysunek tej samej świątyni z książki wydanej w 1882 roku. Jak widzimy stoi ona na brzegu.


Krzysztof Łoziński