Toskania jest regionem włoskim jest popularnym miejscem wypoczynku chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. W tym górzystym regionie można podziwiać piękne krajobrazy, urokliwe miasteczka ( szczególnie te  które nie są licznie odwiedzane przez turystów) oraz wspaniałe zabytki.

Florencja jest głównym miastem regionu słynącym ze wspaniałej katedry, licznych galerii sztuki oraz zbytków architektury, które miasto zawdzięcza rodowi Medyceuszy oraz rywalizującym z nimi rodzinami chcącymi przyćmić potęgę rodu Medici. Dzięki tej rywalizacji można podziwiać takie budowle jak Palazzo Strozzi czy Palazzo Pitti, które kosztowały fortunę i doprowadziły ród Strozzich i Pittich do bankructwa.


Rywalizacja  o  miano najważniejszego ośrodka w regionie trwała również pomiędzy poszczególnymi miastami. Jednych z nich było San Gimignano, który mieszkańcy by pokazać swoją zamożność i potęgę przed sąsiadami budowali wysokie wieże. Miasto to, w wyniku zarazy i przegranej z Florencją o  władzę podupadło i do dzisiaj przetrwało tylko piętnaście z ponad siedemdziesięciu  wież. San Gimignano zachowało swój urok do dziś i jest popularnym celem wielu turystów i w sezonie jest tam bardzo tłoczno. Można tam zjeść pyszne lody, lecz specjalnie nie ma co liczyć na dobre jedzenie oraz miłą obsługę w restauracjach pomimo pięknego wystroju i słonych cen.


W Toskanii warto wybrać się na wycieczkę po niewielkich miastach na wzgórzach takich  jak Certaldo  lub Colle di Val d’Elsa.


Certaldo jest niewielką miejscowością w której znajduje się dom Boccacio- twórcy Dekameronu  oraz urokliwe wąskie uliczki.


Colle di Val d’Elsa leży na wąskim wzgórzu i  w związku z tym posiada właściwie jedną długą ulicę, którą możemy spacerować oraz  podziwiać  architekturę.


Warto w tych miejscowościach odwiedzić sklepy  z wyrobami ceramicznymi, które są ręcznie zdobione w niewielkich pracowniach.


Godny podziwu jest  górzysty krajobraz Toskanii, z jego winnicami, gajami oliwnymi oraz ukrytymi wśród wzgórz zamkami takimi jak Castello Oliveto, w których można zakupić wyborne wino.


Sławomir Pyciński