Powstanie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Prasy Internetowej
| Poprzednie numery | 2005-10-14
Spotkanie było pierwszym krokiem w kierunku powołania stowarzyszenia i do jego realnego powstania jeszcze dość daleko. Ustaliliśmy jednak pewne podstawy pozwalające działać dalej.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Uzgodniliśmy nazwę stowarzyszenia (jak w tytule) i podstawowe wytyczne do statutu. Celami stowarzyszenia mają być:
1. Reprezentacja środowiska dziennikarzy i wydawców prasy internetowej;
2. Obrona praw i interesów środowiska dziennikarzy internetowych;
3. Udzielanie pomocy prawnej, technicznej, informacyjnej i organizacyjnej członkom stowarzyszenia.
Dalsze cele zostaną sformułowane przy ostatecznej redakcji statutu. Projekt statutu ma być przedstawiony na kolejnym spotkaniu, planowanym w ciągu 3-4 tygodni, tym, razem w Warszawie (ważne jest, by dotarło znacznie więcej osób).
Uzgodniliśmy też podstawy etyczne stowarzyszenia, które zostaną zawarte w statucie. Warunkiem przyjęcia do stowarzyszenia będzie ich akceptacja. Ustaliliśmy więc, że osoby zrzeszone nie będą mogły publikować treści zabronionych przez polskie prawo, a więc propagandy faszystowskiej i komunistycznej, treści rasistowskich i pornografii. Obowiązującym członków stowarzyszenia standardem mają być normy zawarte w Karcie Etyki Mediów.
Chciałem w tym miejscu powiedzieć jasno i wyraźnie, że nie rozpatrujemy tego, co się działo w przeszłości i skąd się kto wywodzi, ale każdy, kto wstąpi do stowarzyszenia, będzie musiał tych norm przestrzegać. W przeciwnym wypadku, mówimy jasno i stanowczo – wyleci jak rakieta.
Nie mamy zamiaru tworzyć organizacji politycznej ani światopoglądowej, ale to, co napisano powyżej stanowi normę minimum etyki dziennikarskiej. Jesteśmy otwarci na wszystkich dziennikarzy internetowych, który chcą normalnie i uczciwie pracować, ale nie chcemy politycznych awanturników, którzy z góry zakładają łamanie prawa i etyki dziennikarskiej. Takim ludziom z góry dziękujemy.
Przy przyjmowaniu w poczet członków będziemy sprawdzać dwie rzeczy:
1. Czy zgłaszająca się osoba jest rzeczywiście dziennikarzem, bądź wydawcą?
2. Czy redakcja, którą reprezentuje rzeczywiście wydaje gazetę?
Mieliśmy już bowiem zgłoszenia ludzi tworzących zwykłe strony domowe lub inne twory, które po prostu nie są gazetami.
Dziennikarz nie musi być związany z konkretną redakcją. O byciu dziennikarzem decyduje posiadanie dorobku zawodowego. Dla osób, którym nieco brakuje do wymagań (które dokładnie zostaną sprecyzowane w statucie) przewidujemy możliwość stażu kandydackiego.
Przez około miesiąc, jaki dzieli nas od kolejnego spotkania, przygotujemy projekt statutu, propozycję składu członków założycieli (musi być ich minimum 15) i postaramy się dotrzeć do większej ilości redakcji.
Oczywiście, zaczym stowarzyszenia powstanie, czeka nas jeszcze sporo dyskusji i docierania się. Są one ważne, bo musimy się poznać, nim kogokolwiek wybierzemy do władz.
Zakończę apelem: dziennikarze internetowi zgłaszajcie się! Zgłoszenia przyjmuje redakcja „Kontratekstów” (redakcja@kontrateksty.pl) lub „Bezpiecznej Polski” (redakcja@bezpiecznapolska.pl).
Krzysztof Łoziński, „Kontrateksty”
Poniżej podajmy listę redakcji, z którymi już nawiązaliśmy kontakt:
Portal Warmii i Mazur
Afery Prawa
Czary. pl
Tygodnik Dzierżoniowski
Telemagazyn
Bydgoski Portal Internetowy
FOTO
Radio Merkury
Global Net
Bezpiecznapolska.pl
Fakty i mity
Mieszkaniec
Polski Portal Edukacyjny, Telbit, Edu.Info
Gazeta Bytowska
Krosno24
Kazimierz Dolny
Nowa Trybuna Opolska
Platforma Kociewie
Evort.org
Kontrateksty
Epress
Tygodnik Solidarność
Serwis Legia Live!
Money.pl
Cau Vong
Zaprasza.net
Racjonalista.pl
Superexpres.pl
Gazeta.pl
Ateista.pl
Now@ on-line
< body>