Wietnam uwolnił ponad osiem tysięcy więźniów w ramach amnestii przy okazji Nowego Roku. Jest wśród nich tylko pięciu więźniów politycznych.



Uwonieni więźniowie polityczni to: Ksiądz Tadeo Nguyen Van Ly, buddyjski mnich Wielebny Thich Thien Minh, lekarz Nguyen Dan Que, profesor Nguyen Dinh Huy, mnich Truong Van Duc. Stowarzysznie Reporterzy bez Granic wydało specjalne oświadczenie, oskarżające władzę w Hanoi o dalsze represje wobec tych osób. Polegają one m.in. na ciągłej kontroli przez tajniaków. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />



Wielebny Thich Thien Minh, po wyjściu z więzienia, udzielił radiu „Wolna Azja” wywiadu, w którym oświadczył, że nie uznaje za wolność sytuacji, w której jego uwięzienie jest teraz przeniesione w inne miejsce. Thich Thien Minh miał 25 lat kiedy dostał skazany. Siedział w więzieniach ciągle przez ostatnie 26 lat. Natomiast profesor Nguyen Dinh Huy (73 lat) i lekarz Nguyen Dan Que (63 lat) siedzieli 29 i 20 lat.



Obserwatorzy zgodnie oceniają ten gest władz komunistycznych jako pozorne działanie. Amnestia objęła pięciu więźniów o najgłośniejszych nazwiskach, za kratami przebywa nadal ogromna rzesza więźniów sumienia. Naturalnie, władze komunistyczne twierdzą, że w Wietnamie nie ma więźniów politycznych. Twierdziły tak samo przed uwolnieniem tych pięciu.



Ton Van Anh

< body>